Lázeňské procedury

 Kneipp

Koupel trvá 15 minut a dalších 15 minut trvá zábal, který následuje po koupeli. Do této koupele se přidáva - jalovec, jehličí, rozmarýn a meduňka. Koupelová sůl obsahuje silice, které se jsou vdechovány a vstřebávány celým tělem. Teplota koupeleje 37°C.

Mořská sůl

Mořská sůl má protizánětlivé účinky, zlepšuje látkovou výměnu v buňkách a  přispívá k regeneraci. Teplota koupele je 36°C, trvá 15 minut s následným zábalem a sprchou.

 Vířivá koupel

Vířením vody se masíruje kůže. Tato koupel účinkuje relaxačně, zlepšuje prokrvení. Je vhodná k léčení poúrazových stavů.

Suchá uhličitá koupel

Tato koupel je prováděna za sucha v plynové lázni. Pacient se uloží do vaku zPVC, který se napustí oxidem uhli

čitým. Pacient leží 30 minut, během procedury je pacientovi pouštěnba ralaxační hudba.

Uhličitá koupel

Pacient sedí ve vodní lázni, hlava je 15-20 cm nad hladinou, aby se neinhaloval kysličník uhličitý(způsobuje bolest hlavy ). CO2 působí na krtavní oběh a rozšiřuje cévy. Teplota koupele jemaxilmálně 35°C a koupel trvá 15 minut a 15 minut trvá ještě zábalová procedura.

Perličková koupel

Účinkem této koupele je jemné masírování kůže a podkoží, které vyvolává proud vody z trysek, které jsou na dně vany. Koupel má blahodárný účinek na psychickou i fyzickou kondici, uvolňuje pocit napětí a bolesti. Teplota koupelové vody je 37°C, trvá 15 minut, poté pacient odpočíva v zábalu dalších 15 minut.

 Plynová koupel

Ve skupinové suché lázni pacienti sedí v netísnícím oděvu cca 15 min., vzduch, pohybuje okolo 70 cm nad podlahou. Působí příjemný pocit tepla ovlivněním aktivity receptorů pro teplo, u některých pacientů i snížení vnímání bolesti. Vizuálně je možné pozorovat po aplikaci mírné zarudnutí kůže, způsobené vazodilatací, efekt je ale pravidelně menší než po vodní uhličité koupeli. Výhodou je možnost použití i u pacientů s porušenou integritou kůže.

Plynové injekce

Léčebná procedura využívající účinků subkutánně podávaného CO2. Aplikaci provádí zdravotní sestra jednorázovými podkožními jehlami. Účinek má vpich jehly, tlak plynu v podkoží, náhlá změna pH, lokální hyperkapnie, lokální změna cirkulace, depolarizace nervových zakončení.

Inhalace

Pomocí ultrazvuku se vytváří aerosol, který po vdechnutí působí na horní i dolní dýchací cesty. Účinek závisí na látkáchobsažených v podávaných roztocích. Lékař určí druh přísady, teplotu aerosolu, doba inhalování je 15 minut.

Oxygenoterapie

Léčebná metoda s použitím kyslíku, který je inhalován po dobu jedné hodiny. Význam vdechování koncentrovaného kyslíku spočívá ve zpomalení procesu tělesného a duševního stárnutí, působí příznivě na psychiku, posiluje imunitní systém při dy špatných ekologických podmínek na zdraví. Je indikován při léčbě onemocnění srdce a oběhového systému, při diabetických komplikacích, apod.

Parafín

Parafín tuhne při teplotě 52-62°C a vytrváří mnoho skupenského tepla. Příznivě působí na pohybové ústrojí, periferní parézy, spastické procesy. Podává se v plátech, překryje se igelitovou plenou a rouškou. Snesení parafínu je jednoduché, snadno se sloupne. Doba aplikace je 15 min.

Rašelinové obklady

Tato procedúra působí protizánětlivě, regenerují poškozené tkáně, zvyšují prokrvení v místě úkonu, aktivují enzymatické reakce, působí proti bolestem a spasmům. Indikacemi jsou subakutní a chronické stavy revmatického nebo traumatického původu, obzvláště při špatné hybnosti kloubní a svalové, zánětlivá degenerativní kloubní a páteřní onemocnění, vhodné jsou i jako doplňková procedura před rehabilitačními cviky, masáží.

Pitná léčba

Poděbradská přírodní voda je středně mineralizovaná. Podle zastoupení hlavních iontů náleží do třídy hydrouhličitano-chloridových sodno-vápenatých vod se zvýšeným obsahem alkálií a koncentrací některých prvků. Doporučená dávka pitné kúry je 250mg 2x denně u pacientů, kteří nemají srdeční selhávání či ledvinné onemocnění (lithiasa).

Klasická masáž

Má reflexní účinky i malé účinky celkové. Podle předpisu se provádí buď celková nebo částečná. K masáži se používají nedráždivé emulze, masážní mýdla, parafinový olej či speciální gely.

Aromaterapeutická masáž celého těla

Tato masáž působí velice ralaxačně pro celé tělo. Navozuje svalové i i psychické uvolnění, pomáhá odbourávat stres a napětí. Provádí se přírodními oleji s příměsí rostlinných éterických olejů. Doba trvání 60 min.

Medová masáž zad

Jedná se o jeden druh vakuové masáže, která se provádí pomocí medu. Zlepšuje stav pokožky, prokrvuje a vyživuje. Zbavuje organismus toxických látek. Doba trvání 30 min.

Lymfatická masáž obličeje a dekoltu

 Lymfatická masáž obličeje a dekoltu napomáhá odstraňovat vrásky, váčky a kruhy pod očima. Podporuje celkovou regeneraci, má antistresové účinky. Doba trvání 30 min.

Lymfatická masáž nohou

Manuální lymfatická masáž nohou používá speciálních jemných hmatů, které napomáhají k pročištění lymfatických cest a zlepšení odtoku lymfy z dolních končetin. Doba trvání 30 minut.

Reflexní masáž plosky nohy

Akupresurní body na chodidle jsou spojeny s orgány a tělesnými partiemi, které je možno pomocí těchto bodů stimulovatapozitivně ovlivnit. Masáž má v první řadě aktivovat samoléčebnou sílu těla, má ale také uvolňovací a povzbuzující efekt.Doba trvání 30 min.

Skořicový zábal a masáž dolních končetin proti celulitidě

Dochází k prokrvení a prohřátí tkáně, zlepšení odtoku lymfy, částečné odplavení vody a tuků v daných partiích, vypnutí kůže,relaxaci těla i duše. Doba trvání 60 min.

Individuální léčebný tělocvik

Jedná se o nejspecializovanější metodu rehabilitace. K dobrému výsledku je bezpodmínečně nutná aktivní spolupráce pacienta. Na základě předpisu lékaře rehabilitační pracovník volí metodiku individuální léčebné tělesné výchovy. Indikacemi jsou poruchy hybného, nervosvalového aparátu, omezená hybnost, hyper- či hypotonus, porucha hybných dynamických stereotypů.

Reflexní masáž

Je vysoce specializovaným rehabilitačním výkonem prováděným odborně vyškoleným rehabilitačním pracovníkem. Má za cíl ovlivnit reflexní změny vzniklé patologickým procesem. Jde pouze o místní masáž, používá se sestavy hmatů bez emulze - na suchou kůži. Doba trvání je 10-30 min. podle předepsané sestavy.

Mobilizace páteře

Funkční poruchy páteře jsou odstraňovány speciálními mobilizačními a relaxačními technikami erudovaným rehabilitačním pracovníkem.

Cvičení v bazénu

Jedná se o rehabilitační cvičení v teplé vodě, dochází k relaxaci, odlehčení kloubů, cvičení je snadnější zvlášť při degenerativních  onemocněních pohybové soustavy. Po očistné sprše a aklimatizaci v bazénu se provede vlastní cvičení, po něm se umožní pacientovi pobyt v bazénu. Teplota vody je 32°C, v letních měsících 28°C. Doba trvání procedury je do 30 minut.

Skupinový tělocvik

Zahrnuje všeobecná kondiční cvičení, zaměřená na konkrétní postižení pacientů.

Ergometrický trénink

Pacienti trénují za dohledu zdravotní sestry, pravidelně je kontrolována tréninková TF, doporučená ošetřujícím lékařem na základě funkčního vyšetření a zdravotního stavu pacienta. Trénink přispívá k zvýšení kardiopulmonální výkonnosti. Doba trénování je běžně 20 minut 2-3x týdně, u některých pacientů lze trénovat i denně

Elektroléčba

Obecně je možno říci, že všechny druhy elektroprocedur působí analgeticky, spasmolyticky, vazodilatačně, xhyperemicky,opadávání otoků. Lékař přesně určí, který typ elektroléčby je pro daného pacienta vhodný.

Čtyřkomorová lázeň (Hydrogalvan)

Elektroprocedura, při které působí na tělo stejnosměrný galvanický proud ve vodním prostředí. Pacient ponoří HK i DK do vaniček, rehabilitační pracovník dle předpisu lékaře volí kvalitu proudu a polarizaci.

Ultrazvuk

Na určené místo se nanese kontaktní prostředek, nastaví se intenzita a čas působení, bolestivé místo se pomalu přejíždípohyblivou hlavicí. Nejčastěji je indikován při kloubních a vertebrogenních potížích.

Diadynamické proudy

&Mají převážně analgetické účinky, dle předpisu lékaře se aplikuje uvedený druh proudu přes přiloženou a podloženou elektrodu, intenzita se volí podle subjektivní snášenlivosti pacienta.

Interferenční proudy - Endomed

K zesílení účinku se používá vakuovaných elektrod, doba aplikace je pak kratší, intenzita proudu se volí dle subjektivních pocitů pacienta. Indikací jsou hlavně chronické zánětlivé a degenerativní nemoci pohybového aparátu.

Iontoforesa

Léčebná metoda spočívající v elektrolytickém převodu látek z roztoku do organismu. Jde o kombinaci účinku galvanického proudu a účinků farmakologických, reflexních a rezorbtivních dle typu použitého léku.

Myostimulace

Léčebná metoda, která pomocí elektrických proudových impulzů vhodného tvaru a frekvence dráždí svaly nebo svalové skupiny, tím je vyvolávána hluboká svalová masáž. Tato masáž může být zaměřena na léčbu poúrazových stavů nebo cílena na odstranění přebytečné tukové vrstvy na břichu, stehnech, gluteální krajině, bocích, apod.

Pulzní magnetoterapie

Léčebná procedura využívající specifických účinků pulzního magnetického pole na fyziologické mechanizmy a procesy na úrovni systémů, orgánů, tkání, buněk a molekul. Je vyhledávanou procedurou pro svůj analgetický efekt. Nesmí být podávána u pacientů se zavedeným kardio-stimulátorem.

Solux

Lokálního tepla z infračerveného zářiče se využívá u zánětů čelních a čelistních dutin nebo jako předehřátí před trakcí,u lumbalgií apod. Aplikuje se ze vzdálenosti 10-20 cm ze zdroje buď červeným, nebo modrým filtrem infračervené záření po dobu 10-20 min., chrání se oči pacienta.

Horské slunce

Využívá určité části spektra UV záření u umělého zdroje. Aplikuje se z přístroje na vzdálenost 1 m, na celé tělo při dobře chráněných očích brýlemi. Dle stavu pacienta a pigmentace kůže první dávka není větší než 2 minuty a stupňuje se po 1-2 min. do 10-12 min.

BIO-lampa

Bioptronová lampa využívá příznivých účinků polarizovaného světla, její největší výhodou je minimum vedlejších účinků. Efekt působení polarizovaného světla na živý organismus je analgetický, protizánětlivý a stimulační. Studie prokázaly, že polarizované světlo snižuje citlivost nervových zakončení, příznivě ovlivňuje převod vzruchu z nervu na svalové vlákno v místě nervosvalové ploténky. Aplikace polarizovaného světla vede k uvolnění staženého svalu a tím odstranění bolesti (vertebrogenní potíže). Fototerapií je dosahováno rozšíření krevních cév a tím zvýšení prokrvení ošetřovaných míst, zlepšení jejich okysličení, urychlení látkové výměny a lepší odtok lymfy při otocích. Příznivé působení je i v oblasti imunitního systému. Stimulační efekt polarizovaného světla na živou tkáň se projevuje urychlením hojení jizev, defektů, bércových vředů, diabetických gangrén.

Lymfodrenáž

pomáhá normalizovat a udržovat vyvážený vztah dynamického proudění mezi krevním a lymfatickým systémem a tkání. Lymfatická drenáž přístrojem Lymfoven pomáhá ve značné míře zvýšit průtok a zmírnit negativní patologické projevy. Indikacemi jsou lymfedém, chronická žilní nedostatečnost, varixy, prevence flebotrombozy, terapie bércových vředů, pooperační a poúrazové otoky, celulitida apod. Dle doporučeného postupu následuje aplikace Lymfovenu po individuálním cvičení - žilní cviky DK nebo po manuální lymfodrenáži u lymfedému. Doporučená dávka procedury Lymfoven je 5x, před ní předchází buď individuální cvičení (žilní cviky DK), nebo manuální lymfodrenáž rovněž 5x (celkem 10 procedur). Pacient je při předpisu procedury upozorněn, že z hygienických důvodů je nutno použít čisté punčochy.

Podiatrická ambulance

Vyškolená podiatrická sestra provádí kompletní ošetření nohou nejčastěji u diabetiků - odstranění hyperkeratoz z plosek, ošetření otlaků, zbroušení nehtů při onychomykóze, ošetření zarostlých nehtů, diabetických defektů apod.

Skupinová psychorelaxace - autogenní trénink

Žijeme v prostředí plném stresů, pacient má příležitost u nás proti stresům bojovat. Jednou z možností je zařazení pacienta na individuální nebo skupinovou psychorelaxaci. Skupinová psychorelaxace, autogenní trénink probíhá v tělocvičně, kde pacienti leží a během hudby a doprovodného slova se pacienti učí ovlivnit svoji psychiku.

 

https://www.lazne-podebrady.cz